بخاری برقیبخاری گازی

چگونه بخاری گازی و برقی را تمیز کنیم

نظافت کردن بخاری

زمانی که گاز رسانی در تمام نقاط کشور بیشتر شد بخاری گازی جایگزین بخاری هیزمی و نفتی شد، بخاری گازی نسبت به آن دو بخاری دردسر کمتری دارد و نحوه استفاده از آن آسان تر است. بطور نمونه در زمان های گذشته تمیز کردن بخاری هیزمی و نفتی نیاز به زمان زیادیداشت چون با سوختن نفت و هیزم دوده های سیاه روی بخاری می نشست که پاک کردنشان کار سخت و آزاردهنده ای بود. البته با آمدن بخاری های گازی به بازار خیلی از افراد دیگر سراغ تمیز کردن بخاری نرفتند اما با این حال با گذشت زمان نیز این دستگاه نیاز به تمیز شدن دارد. جالب است بدانید تمیز کردن بخاری گازی قبل از استفاده سبب بیشتر شدن طول عمر آن می شود و با خیال راحت می توانید سال ها از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید که نوع تمیز کردن بخاری گازی و برقی متفاوت است و ما در ادامه نحوه پاک کردن هر دو مدل را به شما آموزش میدهیم.


فرایند پاک کردن بخاری

قبل از انجام هر کاری ما به شما پیشنهاد میکنیم تمام وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن بخاری را از قبل آماده کنید و همه مراحل را قبل از شروع کردن آن انجام دهید

مراحل تمیز کردن بخاری

در ابتدا کاور یا پارچه ای که از قبل روی بخاری کشیده شده را بردارید و یک پارچه با نم کم آماده کنید چون همیشه بخاری در قسمتی از خانه به صورت ثابت قرار دارد امکان جذب گرد و غبار به آن زیاد است و نشستن مقداری غبار و خاک روی آن طبیعی است به همین جهت بهتر است برای شروع تمیزی ابتدا به سراغ گردگیری منافذ آن برویم و در ادامه به سمت پشت بخاری، محل نصب لوله ها، شیارها، محل اتصال شیر گاز و سپس به سراغ بدنه بخاری برویم- ضروری و مهم است که برای تمیز کردن هر مرحله از دستمال تمیز استفاده کنیم

پاک کردن شیشه بخاری

اگر شیشه بخاری دارای گرد و غبار است و کدر و کثیف شده بهتر است قبل از تمیز کردن بخاری، شیشه را تمیز کنیم- شیشه های بخاری به این دلیل که فقط در مقابل گرما و حرارت مقاوم هستند نباید آنها را با قدرت و فشار زیادی تمیز کرد زیرا احتمال اینکه بشکند زیاد است. پس برای انجام این کار بهتر است ابتدا آن را خارج کرده و سپس با یک دستمال تمیز و شیشه پاک کن آن را تمیز کنیم و از دستمال سرد و مرطوب به هیچ عنوان استفاده نکنیم زیرا احتمال ترک خوردن آن وجود دارد.

از بین بردن سوختگی و لکه از روی بدنه بخاری

موقعی که تکه ای از لباس یا پارچه ی خیس به بدنه بخاری می چسبد باعث ایجاد سوختگی و لکه روی آن می شود که پاک کردن آنها از روی بخاری کار راحتی نیست اما در ادامه ما به شما آموزش میدهیم که چگونه می توانید آنها را به آسانی از بین ببرید
برای انجام این کار نیاز به یک دستمال نم دار و سرکه است، برای شروع سرکه را داخل یک قوطی اسپری بریزید و آن را روی لکه پخش کنید و زمان بدهید تا چند دقیقه به همین صورت بماند و سپس با دستمال نم دار روی آن را تمیز کنید و اگر باز هم رد لکه باقی ماند این کار را چند بار انجام دهید تا کاملا از بین برود. اما با این حال ما به شما پیشنهاد میکنیم که از بخاری برای خشک کردن دستمال و لباس استفاده نکنید.

lین مطالب را هم ببینید
10 نکته مهم در خرید جاروبرقی / بهترین مارک جاروبرقی را بشناسید

نحوه تمیز کردن مشعل و شمعک بخاری

این قسمت از قسمت های مهم بخاری است و اگر این قسمت و راه های ورودی گاز کثیف باشد عملکرد بخاری به درستی انجام نمی شود و خطرات زیادی را به همراه دارد. هر از گاهی مشعل بخاری را خارج کنید و با کمک باد آن را تمیز کنید که برای انجام آن حتما بخاری خاموش باشد و شیر ورودی گاز را ببندید.

توصیه ما به شما

خیلی از افراد قبل از نصب و راه اندای بخاری آن را به حیاط، پشت بام و حمام می برند، پیچ های آن را باز می کنند و با اسکاچ و مواد شوینده شروع به تمیز کردن آن می کنند و سپس با آب شروع به شستن آن می کنند و در انتها تمام وسایل آن را در جای خود قرار می دهند تا خشک شود. با این کار ممکن است دستگاه دیگر روشن نشود به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم که این کار را انجام ندهید، مگر اینکه زیر نظر یک سرویس کار ماهر یا متخصص انجام شود.

جمع کردن بخاری بعد از فصل سرما

بعد از اینکه فصل سرما به پایان رسید بخاری را جمع کنید و داخل انباری قرار دهید، موقعی که بخاری را خاموش کردید صبر کنید تا خنک شود سپس آن را با یک پلاستیک بزرگ بسته بندی کنید که در این صورت گرد و غبار کمتری روی بخاری می نشیند و سال بعد تمیز کردن بخاری آسان تر انجام می شود همچنین مکان نگه داری بخاری مرطوب نباشد زیرا باعث زنگ زدگی آن می شود.

تمیز کردن بخاری برقی

تمیز کردن بخاری برقی تفاوت چندانی با بخاری گازی ندارد- برای انجام آن به چند نکته ساده دقت کنید.
کافیست بخاری را از برق بکشید و زمانی که بدنه بخاری خنک شد با یک پارچه نرم و خشک آن را تمیز کنید.

و در انتها ما به شما توصیه میکنیم در فصل زمستان برای نظافت بخاری با یک دستمال خشک گرد و غبار بخاری را بگیرید تا همیشه تمیز بماند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا